Acer Swift Go 14 SFG14-71-785V – Notebookcheck.net External Reviews
Specifications
Acer Swift Go 14 SFG14-71-785V
Display
14.00 inch 16:10, 2880 x 1800 pixel 243 PPI, glossy: yes, 90 Hz
Connections
2 USB 3.0 / 3.1 Gen1, 2 Thunderbolt, 1 HDMI, Audio Connections: 3.5mm, Card Reader: microSD, 1 Fingerprint Reader
Networking
802.11 a/b/g/n/ac/ax (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/ax = Wi-Fi 6/), Bluetooth 5.2
Size
height x width x depth (in mm): 14.9 x 312.9 x 217.9 ( = 0.59 x 12.32 x 8.58 in)
Battery
65 Wh Lithium-Ion, 3-cell
Operating System
Microsoft Windows 11 Home
Camera
Primary Camera: 3.7 MPix
Additional features
Speakers: Stereo, Keyboard: Chiclet, Keyboard Light: yes, 24 Months Warranty
Weight
1.25 kg ( = 44.09 oz / 2.76 pounds) ( = 0 oz / 0 pounds)
Pricecompare
Average Score: 80% – good
Average of
1 scores (from
5 reviews)
Reviews for the Acer Swift Go 14 SFG14-71-785V
First Impressions: Acer Swift Go Review
Source: Trusted Reviews English
Hands-On, online available, Long, Date: 01/04/2023
Acer Swift series first look at CES 2023
Source: Engadget English
Hands-On, online available, Short, Date: 01/04/2023
Acer Swift 14 initial review: Slim, light and easy on the eye
Source: Pocket Lint English
Single Review, online available, Medium, Date: 01/04/2023
Foreign Reviews
80% Ohne Schnörkel, aber auch ohne Makel?
Source: Netzwelt German DE→EN
Single Review, online available, Long, Date: 04/22/2023
Rating: Total score: 80% performance: 80% features: 80% display: 80% ergonomy: 80%
Trên tay Acer Swift Go 14: Màn hình OLED 2K, hiệu suất mạnh mẽ trong thân hình nhỏ gọn
Source: Cell Phones VN→EN
Positive: Beautiful display; high performance; compact size; light weight; attractive price.
Hands-On, online available, Medium, Date: 01/06/2023
Comment
i7-13700H: On Alder-Lake based mobile CPU with 6 performance cores and 8 efficient cores. The performance cores offer hyper threading, leading to 20 threads that can be processed. The CPU clocks with up to 5 GHz. Compared to the i9-13900HK no easy overclocking supported, but instead full vPro management feature-set.» Further information can be found in our Comparison of Mobile Processsors.
14.00″:
» To find out how fine a display is, see our DPI List.
1.25 kg:
In former time,s this weight was typical for big tablets, small subnotebooks, ultrabooks and convertibles with a 10-11 inch display-diagonal. Nowadays, often 15 inch laptops weigh as much.